Pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa “Nila”
25 lutego uczciliśmy pamięć jednego z najsłynniejszych „Żołnierzy Wyklętych” - generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim „Nil”.
To człowiek, który poświęcił całe życie walce o niepodległość ojczyzny. Walczył w Legionach Polskich, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej ‘39 r. Warto dodać, że cechowała go skromność i pogoda ducha. Nie przywiązywał wagi do zasług czy tytułów, a w swoim postępowaniu kierował się honorem i odwagą. Nawet w obliczu śmierci. Do historii przeszedł jako generał „Nil”, dowódca Kedywu Armii Krajowej. Wsławił się w likwidacji „kata Warszawy” zbrodniarza nazistowskiego Franza Kutschery.
Po wojnie nie zaprzestał walki o niepodległą Polskę. Walczył z sowiecką okupacją jako dowódca tajnej organizacji „Niepodległość” – za co 24 lutego 1953 r. po sfingowanym procesie został zamordowany przez władze komunistyczne. Miejsca jego pochówku nigdy nie odnaleziono.
Obchody ku czci generała rozpoczęła msza święta w kościele Bł. Franciszki Siedliskiej przy ul. Wilczyńskiego w Olsztynie. Następnie zebrani mogli usłyszeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej i pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 33. Uczennica klasy 2A gimnazjum Karolina Dmitryjuk przybliżyła zebranym życiorys generała, a Janusz Nosek uczeń kl. 3E liceum zachwycił mistrzowskim wykonaniem patriotycznych pieśni: „Ojczyzno ma” i „Modlitwa obozowa”. Po części artystycznej, w asyście pocztów sztandarowych olsztyńskich szkół i żołnierzy oddziałów obrony terytorialnej miały miejsce oficjalne przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem AK na skwerze im. gen. Fieldorfa „Nila”. Ostatni punkt obchodów - wykład monograficzny poświęcony generałowi autorstwa prof. Wiesława Łacha zgromadził w sali parafialnej znawców historii i pasjonatów wybitnej postaci generała.