Namalować i wyśpiewać Niepodległą – II edycja Międzyszkolnego Konkursu Patriotycznego

10 listopada 2017 r. (piątek) odbyła się w naszej szkole II edycja międzyszkolnego konkursu patriotycznego „Józef Piłsudski i Legiony Polskie” organizowanego pod patronatem Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Konkurs uświetnił szkolne obchody 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W części oficjalnej uroczystości głos zabrała Dyrektor Szkoły Anna Struk, która powitała zebranych i odczytała list Wiceprezesa Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP skierowany do społeczności  szkolnej.
Następnie oddano głos zaproszonym przedstawicielom władz samorządowych i kościelnych. Przemówienia zaproszonych gości – pani Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wiolety Śląskiej-Zyśk, I zastępcy Prezydenta Olsztyna Jarosława Słomy, Przewodniczącej Rady Miasta Olsztyna Haliny Ciunel oraz Proboszcza Parafii pw. Bł. F. Siedliskiej ks. Romualda Zapadki podkreśliły ideowy wymiar święta, akcentując rolę wartości takich jak wolność i ojczyzna.  Na uroczystości obecni byli też: Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Olsztyna Monika Rogińska-Stanulewicz, Dyrektor Olsztyńskiego Pałacu Młodzieży Iwona Łazicka-Pawlak, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół podstawowych - Szkoły Podstawowej Nr 33 Edyta Balbuza-Szarota (wraz z Wicedyrektor Ewą Lasota), Szkoły Podstawowej Nr 34 Marek Wąsik, Przewodnicząca Rady Osiedla Pieczewo Halina Mikulska, oraz finaliści konkursu wraz z opiekunami przybyli z innych szkół.

Część artystyczną zainaugurował występ  „Chóru Seniora” z domu pomocy społecznej „Nasz Dom”, którego niepowtarzalne wykonania tradycyjnych pieśni patriotycznych spotkały się z dużym aplauzem młodzieży.

Centralnym punktem programu były zmagania konkursowe młodzieży. W kategorii muzycznej bezkonkurencyjny okazał się Paweł Horodyski (V Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie), który swoim wykonaniem „Pieśni Chorążego” z I aktu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki zdobył pierwszą nagrodę i zachwyt publiczności. Wspaniale zaprezentował się też Fabian Ochnicki (Szkoła Podstawowa Nr 6 w Olsztynie),  który utworem „O mój rozmarynie” wywalczył II miejsce na podium oraz Alicja Mańkowska z Pałacu Młodzieży, która zachwyciła pięknym wykonaniem piosenki „Dziewczyna z granatem” zajmując III miejsce. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Laura Kadzewicz z (Gimnazjum Nr 24 w Olsztynie/Pałac Młodzieży), Maja Kucner (V Liceum Ogólnokształcące/Pałac Młodzieży) oraz Justyna Rodziewicz (Pałac Młodzieży).

Przewodniczący jury prof. Józef Wojtkowiak z UWM docenił różnorodność repertuaru i wysoki poziom artystyczny tegorocznej edycji konkursu.

Ogromny popis talentu dali również uczestnicy etapu plastycznego. Tu jury zgodnie zdecydowało, że I nagroda należy się Marii Klewiado (Szkoła Podstawowa Nr 33 w Olsztynie). Na drugim miejscu znalazła się praca Patrycji Siejak (Szkoła Podstawowa Nr 10 w Olsztynie), zaś III miejsce na podium wywalczyła Alicja Żelnia  (Szkoła Podstawowa Nr 33 w Olsztynie). Przewodnicząca jury części plastycznej konkursu - Marta Wasilewska-Frągnowska  podkreśliła ponadto bogactwo walorów artystycznych wyróżnionych prac uczennic naszej szkoły: oryginalne ujęcie tematu przez Natalię Bójko, ciekawą kompozycję u Wiktorii Załogi, walory kolorystyczne w pracy Wiktorii Wiśniewskiej oraz oryginalne ujęcie formy przez Esterę Bratkowską.

Dyrektor szkoły Anna Struk wręczyła nagrody laureatom obu konkurencji wyrażając uznanie dla ich kreatywności i talentu.

Uroczystość zorganizowana została we współpracy z olsztyńskim Pałacem Młodzieży. Dzięki życzliwemu wsparciu dyrekcji Pałacu Młodzieży (dyrektor Iwony Łazickiej-Pawlak, wicedyrektora Mirosława Piekuta) oraz zaangażowaniu kadry pedagogicznej placówki - Waldemara Ciukszo, Michała Piekuta, Piotra Zielonki, Alicji Borsiak-Śleszyńskiej oraz Alicji Kucharzewskiej-Samko mogliśmy cieszyć się imprezą na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Szczególne podziękowania należą się też nauczycielom naszej szkoły – w szczególności Joannie Kacprzak, która z ramienia V LO koordynowała przygotowania oraz nauczycielom wspierającym - Magdzie Gołaszewskiej (z klasą 2B), Ewie Cichockiej, Massimiliano Buonagura oraz Piotrowi Targońskiemu.