Katyń…ocalić od zapomnienia

13 kwietnia br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się Warmińsko-Mazurskie Obchody Pamięci o Bohaterach pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Wojewody Artura Chojeckiego. Podczas uroczystości szkoły oraz inne placówki z naszego województwa, które w tym roku przystąpiły do ogólnopolskiego projektu „Katyń…ocalić od zapomnienia” otrzymały certyfikaty zaświadczające o przyjęciu przez nie obowiązku upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie Dębów Pamięci.

Nasza szkoła współuczestniczy w projekcie od 9 kwietnia 2010 r. kiedy to otrzymała dąb pamięci ku czci Bohatera Lasu Katyńskiego Aspiranta Policji Państwowej Antoniego  Jędrzejczyka.

Dwa dni później w niedzielę 15 kwietnia na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej i obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odbyła się wojewódzka uroczystość z okazji 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystość zorganizowali: wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Olsztyna, stowarzyszenie Rodzina Katyńska i dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W programie były m.in. wystąpienia okolicznościowe wojewody Artura Chojeckiego, wicemarszałka województwa Wioletty Śląskiej-Zyśk, prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i przewodniczącej olsztyńskiej Rodziny Katyńskiej Barbary Gawlickiej, a także modlitwa za pomordowanych w 1940 roku przez NKWD i ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku odmówiona przez arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza.
Odczytany był też Apel Poległych, a dla uczczenia ofiar z 1940 i 2010 roku oddano salwę honorową.

W imieniu społeczności ZSO 7 kwiaty złożyła dyrektor szkoły pani Anna Struk.