Aktualności

I etap (lipiec-wrzesień 2021 r.)

Działania zrealizowane w pierwszym etapie funkcjonowania SCWEW:

  • Powołanie SCWEW w Olsztynie.
  • Zatrudnienie kadry SCWEW.
  • Podpisanie Porozumień o współpracy i Deklaracji współpracy.
  • Udział Lidera w Radach Pedagogicznych placówek objętych wsparciem.
  • Przeprowadzenie diagnoz w przedszkolu i szkołach ogólnodostępnych objętych wsparciem.
  • Konsultacje indywidualne dla dyrektorów szkół i przedszkola oraz koordynatorów SCWEW prowadzone przez Lidera.
  • Konsultacje eksperckie mające charakter bezpośredniego wsparcia w trudnościach zgłaszanych przez pracowników przedszkola i szkół ogólnodostępnych.
  • Upowszechnienie informacji o projekcie.

 

II etap (październik-grudzień 2021 r.)

Poniżej przegląd zadań, które wspólnie zrealizowaliśmy na drugim etapie projektowym:

  • Zakupiliśmy sprzęt wspomagający i uruchomiliśmy wypożyczalnię sprzętu.
  • Przeprowadziliśmy konsultacje eksperckie, mające charakter bezpośredniego wsparcia w trudnościach zgłaszanych przez pracowników szkół/przedszkoli.
  • Zorganizowaliśmy konsultacje indywidualne dla dyrektorów szkół ogólnodostępnych i koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW.
  • Udzielaliśmy wsparcia w opracowywaniu i weryfikowaniu indywidualnych programów podczas spotkań konsultacyjnych.
  • Zorganizowaliśmy spotkania konsularne związane z opracowywaniem i dostosowywaniem programów wychowania przedszkolnego oraz nauczania z uwzględnieniem potrzeb zróżnicowanej grupy/klasy.
  • Przeprowadziliśmy szereg konsultacji w zakresie wsparcia specjalistycznego dla rodziców i dzieci/uczniów.

  

III etap (styczeń-marzec 2022 r.)

Trzeci etap realizacji projektu wdrożeniowego SCWEW, obejmujący okres od 1 stycznia do 31 marca 2022, upłynął bardzo szybko i jak zwykle pracowicie. Każdy mijający miesiąc napędza nas do kolejnych przedsięwzięć. Po raz trzeci dokonujemy podsumowania naszych dotychczasowych działań. A działo się naprawdę sporo!

  • Rady szkoleniowe mające na celu podniesienie kompetencji pracowników szkół ogólnodostępnych
  • Konsultacje mające na celu podniesienie kompetencji w zakresie użytkowania sprzętu
  • Konsultacje kadry pedagogicznej szkół i przedszkola w zakresie pracy z dziećmi/młodzieżą

 

 

  • Wsparcie specjalistyczne dla uczniów i rodziców
  • Konferencja otwierająca skierowana do społeczności lokalnej dot. działań SCWEW

 

KONFERENCJA „Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – oczywista nieoczywistość?”

Wiceminister Edukacji i Nauki Marzena Machałek przybliżyła założenia projektu ustawy o wsparciu dzieci, uczniów i ich rodzin, która będzie dotyczyła planowania, organizacji i oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Pani Wiceminister wyraziła swoją wdzięczność za działania SCWEW w Olsztynie w obszarze edukacji włączającej.

Krzysztof Marek Nowacki, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, mówił o otwartości systemu oświaty w obszarze edukacji włączającej, którą określił mianem „znaku czasów”. Pan Kurator podsumował sukces ZPE w Olsztynie w konkursie grantowym słowami: „Jesteście pierwsi wśród równych w skali całego kraju”.

Wiceprezydent Olsztyna Ewa Monika Kaliszuk wyraziła swoją radość z faktu, że w Olsztynie realizowany jest projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”. Pani Wiceprezydent podkreśliła jak ważne jest udzielanie specjalistycznego wsparcia dzieciom i uczniom na wszystkich szczeblach edukacji.

Tomasz Madej, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, opowiedział o projektach realizowanych przez ORE: „Opracowanie modelu funkcjonowania Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” oraz „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”. Dyrektor podkreślił ważną rolę edukacji włączającej w systemie kształcenia ogólnodostępnego.

Wanda Agnieszka Jabłońska – Lider SCWEW oraz dr Sylwia Przybylińska – ekspert ds. edukacji włączającej w wystąpieniu pt. „SCWEW w Olsztynie – w soczewce codziennych wyzwań” przybliżyły istotę funkcjonowania SCWEW, dotychczasowe działania oraz plany na najbliższą przyszłość. Przedstawiły również zespół tworzący SCWEW w Olsztynie.

Dr hab. Katarzyna Ćwirynkało, prof. UWM, w wystąpieniu pt. „Edukacja włączająca – od iluzji do rzeczywistości” mówiła o pozytywnych aspektach inkluzji w polskich szkołach. Pani profesor przytoczyła wyniki badań, z których wynika, że nauczyciele prezentują aprobującą i otwartą postawę wobec integracji i włączenia.

Sława Agata Gęśla – Dyrektor PP-P nr 3 w Olsztynie, w swojej prelekcji opowiedziała o współpracy specjalistów poradni psychologiczno-pedagogicznych z nauczycielami przedszkoli, szkół i placówek oraz rodzicami w kontekście edukacji włączającej.

Wystąpienie dr Anny Jelińskiej – Dyrektor PP-P nr 1 w Olsztynie, dotyczyło roli nauczyciela współorganizującego w realizacji procesu kształcenia wśród zróżnicowanej grupy uczniów o indywidualnych potrzebach edukacyjnych.

Danuta Kryszałowicz – ekspert merytoryczna OCEN, mówiła o realizowanym przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli projekcie „Liczy się każde dziecko! Edukacja włączająca w województwie warmińsko-mazurskim”, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących edukacji włączającej wśród przedstawicieli kadr systemu oświaty.

Wisienką na torcie naszej konferencji była wspólna dyskusja na temat „Meandry inkluzji szkolnego bycia – ku edukacji jutra”. Moderatorem panelu była dr hab. Beata Jachimczak, prof. UAM. Uczestniczki panelu podzieliły się swoimi refleksjami nad tym, jak wdrożyć edukację jutra czyli edukację inkluzyjną, otwartą na potrzeby każdego dziecka/ucznia.

W serdecznym przyjęciu gości zespół SCWEW wspomagały połączone siły uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych oraz naszych projektowych partnerów: V LO oraz Szkoły Branżowej nr 5. W konferencji wzięło udział 128 gości. Tyle samo osób obejrzało transmisję na żywo naszego spotkania na kanale YouTube.

Poniżej linki do materiałów przygotowanych przez lokalne media zaproszone na konferencję:

  • Wiceminister Edukacji i Nauki Marzena Machałek o edukacji włączającej i konferencji SCWEW w Olsztynie: https://olsztyn.tvp.pl/59101783/17322
  • Radio Olsztyn o SCWEW w Olsztynie: https://radioolsztyn.pl/szkoly-specjalne-ze-wsparciem-ruszyl-pilotazowy-program/01625936
  • TVP3 Olsztyn o SCWEW i ZPE w Olsztynie: https://olsztyn.tvp.pl/59104007/szkola-dla-kazdego-trwa-pilotazowy-program-mein?fbclid=IwAR2IZTTB-D_WKCGPG0ynrxmpGS9phI-jTMqBXkgfovf1twRb4hwVaCzMUXI
  • Artykuł o naszej konferencji znajdziemy również na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji: https://www.ore.edu.pl/2022/03/konferencja-inaugurujaca-inkluzyjny-nurt-edukacji-szkolnej-oczywista-nieoczywistosc-scwew-olsztyn/

IV etap (kwiecień-czerwiec 2022 r.)

Działania zrealizowane podczas czwartego etapu funkcjonowania SCWEW:

  1. Doposażenie wypożyczalni. Zakupiono sprzęt specjalistyczny i pomoce dydaktyczne o wartości 52 414,80 zł.
  2. Przeprowadzenie kampanii społecznej wspierającej rozwój społeczności lokalnej. Kampania społeczna obejmowała przygotowanie informacyjno-promocyjnych materiałów filmowych, które były publikowane na stronach internetowych www.scwewolsztyn.pl i placówek objętych wsparciem oraz w mediach społecznościowych.

https://drive.google.com/file/d/1urArUEUq0as9y3GcO_ZMyhQOlFhqXgk5/view

  1. Przeprowadzenie obserwacji wspierających (superwizji koleżeńskich). Przeprowadzono 7 obserwacji w tematach wskazanych przez koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW, które wcześniej były uzgodnione z  zespołami nauczycieli danej szkoły.
  2. Wsparcie dla dyrektorów szkół ogólnodostępnych i koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW – konsultacje indywidualne. Przeprowadzono 21 konsultacji, każda placówka ogólnodostępna została objęta 3 godzinami konsultacji.
  3. Konsultacje eksperckie indywidualne i grupowe dla nauczycieli i specjalistów. Przeprowadzono 18 konsultacji eksperckich, w których łącznie wzięły udział 63 osoby. Tematy konsultacji zostały wskazane przez koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW po uzgodnieniu z zespołami nauczycieli danej szkoły.
  4. Przeprowadzenie modelowych zajęć na terenie przedszkoli i szkól ogólnodostępnych (w tym lekcji otwartych). Przeprowadzono 22 modelowe zajęcia zarówno na terenie przedszkola i szkół ogólnodostępnych, jak i na terenie SCWEW. Tematy modelowych zajęć zostały wskazane przez koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW w uzgodnieniu z zespołami nauczycieli danej placówki.
  5. Działania doradczo-szkoleniowe w zakresie podniesienia kompetencji pracowników szkół związanych z działaniami interwencyjnymi. Przeprowadzono 8 działań doradczo-szkoleniowych w zakresie wskazanym przez koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW, uzgodnionym z nauczycielami danej szkoły.
  6. Konsultacje w zakresie wsparcia specjalistycznego dla rodziców i dzieci/uczniów. Zorganizowano 12 specjalistycznych spotkań dla rodziców i uczniów na wniosek koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW, wychowawców klas oraz dyrektorów szkół.
  7. Zorganizowanie i utworzenie sieci współpracy i samokształcenia dla szkół i przedszkoli ogólnodostępnych we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie o nazwie Edukacja włączająca w praktyce.

 

V etap (lipiec-wrzesień 2022 r.)

  • W okresie wakacyjnym, kiedy uczniowie i nauczyciele placówek objętych naszym wsparciem udali się na zasłużony letni odpoczynek, pracownicy SCWEW koncentrują się na działaniach skierowanych do dyrektorów szkół i przedszkola oraz koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW. Spotykamy się na konsultacjach, podczas których podsumowujemy dotychczasowe działania, wyciągamy wnioski do dalszej współpracy, planujemy wsparcie dla nauczycieli, uczniów i rodziców na kolejne etapy realizacji projektu. Przygotowujemy się na powrót nauczycieli i uczniów do szkół, a tym samym moc projektowych aktywności.
  • Wrzesień to intensywny czas dla wszystkich szkół i przedszkoli. W naszym SCWEW również dużo się dzieje. W tym miesiącu zamykamy piąty etap realizacji projektu i planujemy działania na kolejne miesiące (etap szósty: październik – grudzień 2022). Jak zawsze w pracy organizacyjno-planistycznej wykorzystujemy potencjał całego Zespołu SCWEW. Wspólne dyskusje, burza mózgów, wymiana myśli oraz otwartość i serdeczne relacje towarzyszą każdemu spotkaniu naszego zespołu.

https://scwewolsztyn.pl/wp-content/uploads/2022/10/Za-nami-piaty-etap-realizacji-projektu-2.mp4