Uczennica V LO Marta Juńczyk w kadrze narodowej Mistrzostw Świata Juniorów w żeglarstwie!

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Marta Juńczyk została powołana do kadry narodowej reprezentującej Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w klasie 420, które odbędą się w Gdyni w dniach 3-10 lipca 2023 r. Marta będzie reprezentowała też Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów w klasie 420, które odbędą się 21-29 lipca w Alicante w Hiszpanii.

Marta swoja przygodę z żeglarstwem rozpoczęła ponad 7 lat temu w olsztyńskim klubie Nauticus Yacht Club Olsztyn, w którego barwach pływa do dziś. Pierwsze szlify zdobywała na najmniejszej łódce regatowej – Optymist. Cztery lata pływała jako sternik na łódce dwuosobowej L’equipe. W tym czasie wielokrotnie stawała na podium najróżniejszych regat krajowych. Dwa lata z rzędu, wraz ze swoimi załogantami (Antkiem, a później Martą), zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Sprintach w klasie L’egiupe. Marta od 3 lat powoływana jest do Kadry Centrum. Jesienią zeszłego roku rozpoczęła szkolenie w nowej klasie – łódce 420, przesiadając się ze sternika na załogę („420 – ka” jest klasą przygotowawczą do olimpijskiej łódki 470). W okresie zimowym, wraz z nową sterniczką Weroniką, parokrotnie trenowała na ciepłych wodach morzach adriatyckiego w Chorwacji i Słowenii. Przyniosło to niesamowite efekty, bo już w maju dziewczyny dwa razy stanęły na podium zajmując 2 miejsce w klasyfikacji kobiet w eliminacjach do Mistrzostw Europy i Świata, rozegranych na jeziorze Charzykowskim i wodach Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej. ME i MŚ już w lipcu, trzymajcie kciuki.

Oprócz żeglarstwa Marta trenuje także Short track, czyli łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim, będąc jednym z czołowych zawodników WMKS Olsztyn. W lutym tego roku znalazła się w składzie reprezentacji województwa warmińsko - mazurskiego na XXIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych.

Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za mistrzostwa!