Procedury organizacji zdalnego nauczania od 19.10.2020r.

Informuję, że zgodnie z decyzją MEN od poniedziałku 19 października br. do czasu obowiązywania strefy czerwonej, uczniowie przechodzą na tryb kształcenia na odległość. Szczegółowe zasady organizacji zdalnego nauczania w V LO dostępne są poniżej. Proszę o zapoznanie się.
Dyrektor Szkoły
Anna Struk
 
 
 

I. Zasady organizacji pracy szkoły w nauczaniu zdalnym

1. We wszystkich klasach prowadzone jest nauczanie zdalne za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams.

2. Komunikacja nauczycieli z uczniami i rodzicami (ogłoszenia, komunikaty, wiadomości) odbywa się z wykorzystaniem dziennika elektronicznego LIBRUS.

3. Rodzice/pełnoletni uczeń nieposiadający sprzętu do nauki zdalnej mają prawo wystąpić z wnioskiem do dyrektora szkoły o jego użyczenie na określonych zasadach. Dyrektor szkoły użycza sprzęt na podstawie umowy użyczenia.

4. Lekcje i zajęcia odbywają się zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.

5. Praca specjalistów oraz pedagoga i psychologa szkolnego odbywa się według dotychczasowego harmonogramu.

6. Zajęcia rewalidacyjne i zajęcia specjalistyczne, ustalone w IPET-ach lub ze wskazań w opiniach, odbywają się zdalnie, w sytuacjach szczególnych, uzasadnionych indywidualną sytuacją ucznia – na terenie szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego, po uzgodnieniu z rodzicami/pełnoletnim uczniem.

7. Uczniowie odbywający naukę na odległość mają prawo do korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zdalnej. Kontakt ze specjalistami odbywa się za pomocą dziennika LIBRUS lub aplikacji Microsoft Teams.

8. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i konsultacje przedmiotowe odbywają się zdalnie.

9. Kółka zainteresowań ulegają zawieszeniu.

10. Miejscem wykonywania pracy dla nauczyciela jest budynek szkoły (ul. Krasickiego 2).
Na pisemny wniosek nauczyciela, w uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość pracy z innego miejsca wskazanego przez nauczyciela.

11. Uczniów i pracowników szkoły przebywających na terenie placówki obowiązuje reżim sanitarny i obowiązek przestrzegania wdrożonych procedur bezpieczeństwa.

12. Biblioteka szkolna jest dostępna dla uczniów i nauczycieli zgodnie z dotychczasowym harmonogramem pracy.

13. Kontakt z dyrektorem i wicedyrektorami szkoły możliwy jest za pośrednictwem komunikacji zdalnej (telefonicznie, poprzez dziennik elektroniczny LIBRUS lub aplikację Microsoft Teams).

14. Sekretariat przyjmuje interesantów w godzinach pracy szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego.

15. Czas pracy szkoły w trybie zdalnym (wariant C) jest nieoznaczony i będzie obowiązywał do momentu odwołania.

II. Zasady organizacji jednostki lekcyjnej w nauczaniu zdalnym

1. Lekcje odbywają się według zasady komunikacji synchronicznej on-line, tj. w czasie rzeczywistym dla nauczyciela i uczniów, za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

2. Czas trwania jednostki lekcyjnej wynosi 45 min., z tym że czas pracy z całą klasą/grupą wynosi 30 min., pozostała część jednostki dydaktycznej przewidziana jest na konsultacje indywidualne z uczniami i dodatkowe wyjaśnienia.

3. Podczas lekcji nauczyciele zobowiązani są do pracy na wizji i fonii (z włączoną kamerą i mikrofonem).

4. Każdy nauczyciel określa, w zależności od rodzaju prowadzonych zajęć, formę i warunki pracy uczniów podczas lekcji (np. obowiązek włączonej kamery czy użycie czatu). Zasady podaje do wiadomości uczniów i rodziców za pośrednictwem dziennika elektronicznego LIBRUS w pierwszym dniu obowiązywania pracy zdalnej.

5. Obowiązuje całkowity zakaz nagrywania zajęć lekcyjnych, konsultacji i spotkań prowadzonych w ramach kształcenia online.

6. Szkoła realizując kształcenie na odległość wykorzystuje również inne platformy internetowe, m.in:

● www.epodreczniki.pl

● www.gov.pl/zdalnelekcje

● www.cke.gov.pl

● www.lektury.gov.pl

● www.kopernik.org.pl

● www.etwinning.pl

● https://etwinning.pl/zdalna-edukacja-z-etwinning/

● https://pl.khanacademy.org/

● https://learningapps.org/

● https://genial.ly

7. Zobowiązuje się uczestników zdalnego nauczania do przestrzegania etykiety językowej i zachowania kultury w komunikacji z nauczycielami.

8. Zajęcia lekcyjne prowadzone są zgodnie z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

III. Formy współpracy dyrektora z nauczycielami i koordynowanie przez niego współpracy z uczniami i rodzicami

1. Współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami koordynuje dyrektor szkoły.

2. Problemy zgłaszane nauczycielom przez uczniów i rodziców w trybie pilnym mają być przekazywane dyrektorowi szkoły.

3. Wszelkie uwagi, wnioski o organizacji i przebiegu zdalnego nauczania kierować należy z zachowaniem drogi służbowej.

4. Nauczyciele zobowiązani są do bieżącego odczytywania wiadomości wysyłanych przez dyrektora poprzez dziennik elektroniczny LIBRUS oraz komunikator internetowy WhatsApp i niezwłoczne udzielanie odpowiedzi na ewentualne pytania.

5. Nauczyciele pracujący zdalnie poza budynkiem szkoły pozostają w gotowości do pracy i w każdej chwili mogą zostać wezwani przez dyrektora do szkoły.

6. Rady Pedagogiczne są przeprowadzane w formie online za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams.

IV. Zasady ustalania tygodniowego zakresu treści nauczania w poszczególnych oddziałach

1. Nauczyciele zobowiązani są do przygotowania tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klasowych i odnotowania tego w swoich rozkładach materiału (w dzienniku elektronicznym LIBRUS).

2. Nauczyciele planując tygodniowy zakres treści nauczania zobowiązani są uwzględnić:

● możliwości psychofizyczne uczniów w podejmowaniu wysiłku,

● warunki rodzinne uczniów,

● zróżnicowanie zajęć w danym dniu,

● łączenie naprzemienne kształcenia z użyciem monitorów i bez ich użycia,

● ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.

3. Zakres dobranych treści nauczania ma uwzględniać czas trwania lekcji, tj. 30 minut.

4. Terminy wykonania zadań przez uczniów nie mogą być zbyt krótkie. Wiadomości i zadania od jednego nauczyciela (z jednego przedmiotu) powinny być ustalane i przekazywane z zachowaniem równomiernego obciążenia ucznia w korelacji z innymi otrzymywanymi zadaniami z pozostałych przedmiotów.

5. Zaleca się, aby instrukcje dla uczniów były proste i jasne, nieprzeładowane treściami nieistotnymi.

6. W komunikacji należy pamiętać o zachowaniu właściwego dystansu w relacjach uczeń-nauczyciel. Prowadzona korespondencja może stanowić część dokumentacji przebiegu nauczania.

V. Ocenianie uczniów w nauczaniu zdalnym

1. Nauczyciele są zobowiązani do pisemnego powiadomienia uczniów i rodziców o zasadach oceniania obowiązujących w trybie pracy zdalnej (wariant C) za pośrednictwem dziennika elektronicznego LIBRUS w pierwszym dniu zajęć.

2. Ocenianie bieżące polega na wystawieniu oceny zgodnie z przyjętą skalą stopni w szkole, z uwzględnieniem w szczególności: co uczeń zrobił dobrze, co wymaga poprawy, a także wysiłku wkładanego w wykonanie zadania przez ucznia, np. za:

● odpowiedzi ustne w czasie zajęć online,

● wypowiedzi na czacie tekstowym, na forum dyskusyjnym,

● wykonanych w domu zadań zleconych przez nauczyciela, przesyłanych drogą elektroniczną, np. w formie projektu, prezentacji, plakatu, karty pracy,

● testy online udostępnione na wybranej platformie.

3. Wskazane jest niezadawanie prac domowych uczniom na czas weekendu.

4. Prace zadawane uczniom powinny być dostosowane do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych.

5. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły przy ustalaniu oceny zachowania ucznia bierze się pod uwagę jego aktywność w nauczaniu zdalnym.

6. Rodzice oraz uczniowie będą informowani o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych ocenach za pośrednictwem dziennika elektronicznego LIBRUS.

7. Uczniowie dodatkowo otrzymują informację zwrotną o postępach w nauce oraz ocenach na bieżąco w czasie zajęć online.

VI. Dokumentowanie przebiegu nauczania i wychowania

1. Dokumentowanie przebiegu nauczania i wychowania odbywa poprzez systematyczne rejestrowanie odbytych zajęć w dzienniku elektronicznym LIBRUS na dotychczasowych zasadach.

2. Odnotowywanie frekwencji uczniów odbywa się na podstawie aktywności i wpisuje się w dzienniku elektronicznym LIBRUS na dotychczasowych zasadach.

3. Usprawiedliwianie nieobecności i spóźnień odbywa się na dotychczasowych zasadach.

VII. Współpraca z rodzicami i formy wsparcia rodziców

1. Rodzic/prawny opiekun ucznia ma obowiązek stałego kontaktu z nauczycielem w razie pojawiających się trudności w nauce lub innych przyczyn braku aktywności ucznia w procesie dydaktycznym (brak logowania, nieodrabianie prac domowych, brak odpowiedzi na wiadomości nauczycieli, itp.).

2. Nauczyciel informuje uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce oraz uzyskanych przez niego ocenach w dzienniku elektronicznym LIBRUS.

3. Spotkania wychowawców/nauczycieli z rodzicami odbywają się według ustalonego harmonogramu w formie zdalnej, za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams.

4. Nauczyciele specjaliści będą rozpoznawać aktualną sytuację ucznia i jego funkcjonowanie w środowisku rodzinnym, kontaktując się z uczniem i jego rodzicami, opracowując plan działania pomocowego, w tym z udziałem poradni pedagogiczno-psychologicznej i innych instytucji wspomagających funkcjonowanie ucznia w szkole i środowisku lokalnym.

5. Harmonogram pracy specjalistów jest zamieszczony na stronie internetowej szkoły.

6. Specjaliści i wychowawcy klas, w porozumieniu z rodzicami uczniów/pełnoletnimi uczniami są odpowiedzialni za udzielanie uczniom pomocy pedagogiczno-psychologicznej zgodnie z obowiązującym prawem.

7. Wszyscy nauczyciele dostosowują wymagania do potrzeb uczniów objętych w roku szkolnym 2020/2021 pomocą pedagogiczno-psychologiczną, zgodnie z zaleceniami poradni pp.

VIII. Postanowienia końcowe

1. Niniejszy dokument stanowi informację dla nauczycieli, uczniów i rodziców o zasadach nauczania zdalnego (wariant C).

2. Wychowawcy klas przekazują rodzicom i uczniom niniejszy dokument na indywidualne konta ucznia i rodzica w dzienniku LIBRUS.

3. Dyrektor szkoły przekazuje drogą elektroniczną dokument w formacie pdf nauczycielom szkoły w celu zapoznania się i przestrzegania.

4. Dyrektor/wicedyrektorzy szkoły pełnią dyżury w godzinach wskazanych w zakładce STRUKTURA SZKOŁY - DYREKCJA na stronie szkoły.

5. W sprawach administracyjnych należy kontaktować się telefonicznie lub mailowo z sekretariatem szkoły. Adres: sekretariat@lo5.olsztyn.eu​. Telefon: (89) 542-99-53​.

6. W sprawach nieuregulowanych niniejszym dokumentem zastosowanie mają bieżące komunikaty i zarządzenia dyrektora szkoły.