Z cyklu „Podróże z historią” - Gniezno
23 kwietnia grupa naszych licealistów pod opieką nauczycieli historii Piotra Targońskiego i Stanisława Szabłowskiego odwiedziła Gniezno. Była to pierwsza wycieczka dydaktyczna z cyklu „Podróże z historią”, w ramach których będziemy uczyć się historii zwiedzając wyjątkowe miejsca Warmii i Mazur, jak również i innych regionów Polski.
Do Gniezna wyruszyliśmy pociągiem, a na miejscu poruszaliśmy się pieszo. Odwiedziliśmy Katedrę, w której mogliśmy podziwiać m.in. słynne Drzwi gnieźnieńskie z końca XII w. przedstawiające w obrazkowej formie historię życia świętego Wojciecha oraz podziemia, w których zachowały się relikty najstarszych romańskich świątyń z X i XI w. To właśnie tu odbyły się koronacje pięciu pierwszych królów Polski. Podziwialiśmy panoramę miasta z katedralnej wieży, na którą wspięliśmy się pokonując 240 stopni.
Kolejnym punktem w programie wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym mogliśmy dowiedzieć się, jak żyli ludzie przeszło 1000 lat temu i jak powstawało nasze państwo.
Po intensywnym zwiedzaniu nadszedł czas na posiłek i ostatni punkt programu: poszukiwanie gnieźnieńskich królików, czyli niewielkich odlanych z brązu figurek nawiązujących do dziejów miasta. Pomysł na figurki królików narodził się z faktu, że to właśnie w Gnieźnie koronowano pierwszych królów Polski. Gnieźnieńskich królików jest w sumie 15 – my na początek odszukaliśmy kilka.
W przyszłym roku 18 kwietnia przypadnie 1000 rocznica koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. To dobry pretekst, by pomyśleć o ponownym odwiedzeniu tego wyjątkowego miejsca. Pomysłodawcą i organizatorem wycieczek „Podróże z historią” jest nasz nauczyciel pan Piotr Targoński. Czekamy z niecierpliwością na kolejną relację.