XXXVI Koncert Kaziukowy "Ukochana ziemio ma - wileńszczyzno"

W sobotę 29 lutego miał miejsce XXXVI Koncert Kaziukowy zatytułowany "Ukochana ziemio ma - Wileńszczyzno". Impreza odbyła się w centrum konferencyjno-szkoleniowym UWM w Olsztynie przy ulicy Dybowskiego 11. Jej celem było upamiętnianie tradycji kaziukowych jarmarków wywodzących się z ziemi wileńskiej, a wiemy jak wielu Olsztynian ma korzenie kresowo-wileńskie. Warto też o tym wspomnieć między innymi dlatego, że w imprezie wzięli udział nasi uczniowie, którzy razem z ciotką Franukową (Anna Adamowicz) i Wincukiem Bałbatuszczykiem (Dominik Kuziniewicz) poprowadzili ten wspaniały, trwający trzy godziny koncert. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, a wśród gości obecny był m.in Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Była też obecna Dyrektor naszej szkoły pani Anna Struk, nasi nauczyciele i rodzice naszych uczniów.

Na scenie wystąpił Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca "Wilia" z Wilna, zespół folkowy "Folk Vibes" z Litwy, zespół tańca ludowego "Perła Warmii", Piotr Krupiński grający na cymbałach i zespół "Oj Dana". Nasi uczniowie: Aleksandra Kaczyńska, Julia Sydonowicz i Wojciech Zieliński nie tylko zapowiadali występujących artystów, ale tez odczytywali fragmenty okolicznościowych tekstów poświęconych kilkusetletniej tradycji kaziukowych jarmarków. Udział naszych uczniów w koncercie był częścią dużego projektu wynikającego z podjętej w 2019 roku współpracy naszej szkoły z Towarzystwem Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej - głównego organizatora corocznych kaziuków - wilniuków. Julia, Ola i Wojtek przez kilka tygodni byli przygotowywani do tej dużej masowej imprezy artystycznej przez fachowców z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. I warto dodać Ola, Julka i Wojtek spisali się znakomicie, zebrali wiele dobrych i pochlebnych opinii, a te sprawiły, że nasi uczniowie także w kolejnych latach będą współwystępującymi i współprowadzącymi tę piękną imprezę. Udział naszej młodzieży w koncercie był eksperymentem, czymś nowym... i jak się okazało... udanym! Będzie powtarzany w kolejnych latach. Koncert pokazywała telewizja regionalna i transmitowało Radio Olsztyn. Dziękujemy uczniom V LO za budowanie jakże korzystnego wizerunku szkoły w naszym środowisku lokalnym i gratulujemy znakomitego występu, a panu Krzysztofowi Rutkowskiemu dziękujemy za współorganizację imprezy i opiekę nad naszymi uczniami.

Zdjęcia z koncertu można obejrzeć na stronie Urzędu Miasta w Olsztynie: http://galeria.olsztyn.eu/kaziuki-wilniuki