Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W środę 13.04.2022r. delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w Wojewódzkich Obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Ofiar Katyńskich na Cmentarzu przy ulicy Poprzecznej. V LO reprezentowała grupa 12 uczniów, w tym uczniowie będący w Wileńskim Poczcie Sztandarowym. Obecna była też pani dyrektor Anna Struk i opiekun Wileńsko - Olsztyńskiej Sztafety Pokoleń Krzysztof Rutkowski. Podczas uroczystości przemówienia wygłosili między innymi pan Warmińsko-Mazurski Wojewoda Artur Chojecki oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Przypomnieli oni że zbrodnia katyńska miała miejsce wiosną 1940 roku, gdy sowieckie NKWD rozstrzelało 21.857 polskich jeńców wojennych, w większości wojskowych i policjantów ale i przedstawicieli wielu innych zawodów m.in. nauczycieli, lekarzy, duchownych, profesorów... Przypomniano, że w 2000 roku, w Katyniu, Charkowie i Miednoje utworzono Polskie Cmentarze Wojenne do których co roku przybywają z pielgrzymką rodziny pomordowanych i nasi rodacy. Po części oficjalnej nasza delegacja złożyła kwiaty i znicze w miejscu upamiętniającym wspomniana zbrodnię. Warto jeszcze wspomnieć, że przed uroczystościami katyńskimi nasi uczniowie zapalili i złożyli znicze pod innymi symbolicznymi mogiłami pamięci kresowej: pod Pomnikiem Wilnianom - Wilnianie i pod Symboliczną Mogiłą Zbrodni Ludobójstwa na Kresach Wschodnich w latach 1943-45. Było to niezwykle wartościowe wydarzenie patriotyczno - historyczne i dziękujemy naszym uczniom z klas I i II za godne reprezentowanie szkoły.