Spotkanie z podróżnikiem

11 marca 2020 r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie młodzieży z panem Zbigniewem Pawlakiem. Podróżnik zabrał nas w niezwykłą podróż do Azji.

W trakcie prezentacji zobaczyliśmy stolicę Kazachstanu, góry Tien-szan Kirgistanu, pustynię Turkmenistanu oraz prahistoryczną architekturę Uzbekistanu. Nasz gość z wielką pasją opowiadał o kulturze, zwyczajach i relacjach międzyludzkich. Dowiedzieliśmy się, jak żyje się w państwach Azji Środkowej, jakie są tam obyczaje i tradycje, w jakich warunkach żyją mieszkańcy. Poznaliśmy historie dzieci, które mają ograniczony dostęp do edukacji i muszą pracować, żeby zarobić na swoje utrzymanie. Podróżnik opowiedział też o tragicznych wydarzeniach, które dotknęły ten region, takich jak zamach na szkołę w Biesłanie czy trzęsienie ziemi w Nepalu. Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Opisy życia i historie mieszkańców wynikające z osobistych przeżyć Zbigniewa Pawlaka zostaną nam zapewne na długo w pamięci.

Zbyszek Pawlak, znawca Wschodu, ponad 10 lat mieszkał w Azji Środkowej, od 25 lat podróżuje po krajach Jedwabnego Szlaku, niejednokrotnie udając się do miejsc wysokiego ryzyka. Autor książek: „Pęknięte Miasto. Biesłan” oraz „Wschodnie DNA”, członek Królewskiego Towarzystwa Spraw Azjatyckich w Londynie.