Podróże z klasą

W bieżącym roku szkolnym uczniowie V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie skorzystali z propozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej stworzenia projektu w ramach przedsięwzięcia pt. „Podróże z klasą”.

Celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Dzięki projektowi stworzonemu przez p. Tomasza Rynkowskiego klasy 1F i 1E wzięły udział w wyprawie odkrywającej piękno i kulturę naszego regionu.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie. Podczas zwiedzania muzeum mogliśmy zapoznać się z twórczością poety i pamiątkami po nim. Ciekawym elementem pobytu w Leśniczówce była wyprawa edukacyjno-przygodowa do Puszczy Piskiej. W ramach gry terenowej można było ćwiczyć orientację w terenie. Przydała się też wiedza o Gałczyńskim i jego pobycie na Mazurach zdobyta podczas zwiedzania muzeum. Z Leśniczówki wyruszyliśmy do Mrągowa, gdzie w hotelu nad pięknym jeziorem Czos spędziliśmy wieczór, który upłynął na różnorodnych zajęciach integracyjnych. Celem zajęć była nauka poprawnego funkcjonowania w różnych sytuacjach społecznych, poznanie możliwości zmiany zachowań niewłaściwych na społecznie akceptowane. Ćwiczyliśmy umiejętność rozpoznawania i kierowania swoimi emocjami, budowania dobrych relacji z innymi. Poznawaliśmy się nawzajem określając swoje mocne strony i dostrzegając je u innych.

Drugi dzień naszej wyprawy zaczął się od wizyty w Muzeum Regionalnym im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach. Jest to muzeum polskiej sztuki ludowej, stworzone przez Panie Walentynę i Marię Dermackie. Można tam zobaczyć jeden z najbogatszych zbiorów etnograficznych na Mazurach. Eksponaty przybliżają dawną codzienność mazurskiej wsi, a obraz wzbogacony jest ciekawymi opowieściami pani przewodnik.

Na koniec gościliśmy w Gminnym Domu Kultury w Pieckach, gdzie po zapoznaniu się z właściwościami przeróżnych ziół i kwiatów, każdy z nas własnoręcznie wykonał dla siebie mieszankę oryginalnych herbat. W miejscowej sali kinowej obejrzeliśmy też najnowszą ekranizację filmu „Chłopi”. Nasza wyprawa zakończyła się, ale pozostawiła bezcenne wspomnienia spędzonego razem czasu. Pozostała też wiedza o pięknych i ciekawych miejscach naszej Małej Ojczyzny, wiedza, którą można zdobywać nie tylko w szkolnych ławkach.

Skip to content