Kant i jego czasy

14 listopada uczniowie V LO wraz nauczycielem j.polskiego i filozofii panem Jerzym Rudziem uczestniczyli w konferencji “Kant i jego czasy” zorganizowanej z okazji 300-lecia urodzin Immanuela Kanta. Wydarzenie zgromadziło naukowców, filozofów, artystów, miłośników myśli Kanta z całej Polski oraz naszych uczniów klasy 4D i 3B. Konferencja była częścią obchodów Roku Kanta na Warmii i Mazurach, przypominając o jego związkach z regionem oraz uniwersalnym charakterze jego filozofii.

Przed rozpoczęciem sesji głównej mieliśmy okazję obejrzeć trzy wystawy: „Sąd Kanta / Verstand”

– wizualną interpretację myśli Kanta autorstwa Agnieszki Markowicz; „Królewiec-AlbertynaKant” – wystawę Archiwum Państwowego w Olsztynie, ukazującą dziedzictwo związane z

Kantem oraz „Gołdap i ludzie w czasach Kanta” – przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną w

Gołdapi.

Konferencja rozpoczęła się uroczystą inauguracją w Auli im. Anny Wasilewskiej. W części

otwierającej zaprezentowało się nam Trio Arona Bluma, czyli „Zaczynamy od Bacha”. Następnie

wyświetlono film „Co z tym Kantem”, podsumowujący dotychczasowe obchody rocznicowe.

Wśród przemówień znalazły się m.in. wystąpienie Marszałka Województwa WarmińskoMazurskiego Marcina Kuchcińskiego oraz kilku gości honorowych. Pierwszy panel naukowy podkreślał związki Kanta z regionem. Prof. dr hab. Norbert Kasparek omówił „Kantianę w Olsztynie”. W dalszej kolejności ks. dr Jarosław Janowicz poruszył kwestię troski o zachowanie dziedzictwa Kanta w Jarnołtowie, a Jarosław Słoma przedstawił historyczny kontekst Warmii i Mazur w czasach Kanta.

W przerwie mieliśmy okazję poznać pana prof. Pawła Łuków – dziekana Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Pan Profesor ujął nas swoją otwartością i serdecznością, toteż przy ciastku i filiżance kawy, wysłuchaliśmy ciekawych i zaskakujących anegdot z życia Immanuela Kanta. Zaraz potem – już w poważnej atmosferze wykładu akademickiego – słuchaliśmy ciekawego wystąpienia pan Profesora nt. „Cnoty i charakteru w etyce Arystotelesa i Kanta”. Prelegent przedstawił porównanie dwóch kluczowych tradycji etycznych:

arystotelesowskiej etyki cnót i kantowskiej etyki deontologicznej. Pierwszy dzień konferencji był doskonałym połączeniem nauki, sztuki i refleksji nad spuścizną Immanuela Kanta. Zarówno merytoryczne wystąpienia, jak i bogaty program towarzyszący, zapewniły nam, uczestnikom, wartościowe doświadczenia. Konferencja nie tylko przypomniała o ponadczasowej wartości myśli Kanta, ale także zintegrowała lokalną społeczność naukową i kulturalną wokół wspólnego celu. To wydarzenie z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.

Urszula Markiewicz, kl. 4D

Skip to content