Akademia Młodego Ekonomisty (AME) to program edukacji ekonomicznej skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa warmińsko-mazurskiego, prowadzony przez Wydział Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie.
Program zajęć obejmuje 3 wybrane tematy. Każdy z nich jest realizowany w ramach trwającego 90 min. spotkania, na które składają się mini wykład i część warsztatowa. Tematyka zajęć koncentruje się wokół ciekawych zagadnień z zakresu ekonomii i zarządzania. Uczestnicy Akademii otrzymują karty zaliczeń, a program kończy się wręczeniem certyfikatów. Program pomaga w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej. W roku szk. 2024/2025 projekt realizują uczniowie klas 2C i 3B, a szkolnym koordynatorem jest nauczycielka matematyki i fizyki pani Ewa Głód.
Młodzież wybrała tematy:
Inflacja czy i jak można z nią walczyć?
Czy ekonomiści grają w gry?
Pierwszy wykład poprowadziła pani dr Wioletta Wierzbicka. Uczniowie dowiedzieli się, jak złożonym zjawiskiem jest inflacja i jak bardzo wpływa na nasze życie. Wykazali się kreatywnością, wcielając się w rolę przedstawicieli Ministerstwa Finansów oraz Rady Polityki Pieniężnej. Wspólnie szukali sposobów na ograniczenie wzrostu cen w Polsce. Obliczali stopę inflacji, czytali wykresy – formułowali wnioski oraz rozróżniali płacę nominalną od realnej (praktyczne zastosowanie wiedzy ekonomicznej i matematycznej).
Drugi wykład poprowadził pan dr Marcin Bogdański. Pokazał, jak teoria gier wpływa na decyzje ekonomiczne. Nasi uczniowie wcielili się w rolę samorządowców i przedsiębiorców. Poznali zasady gry o zasoby, w której musieli znaleźć sposób na optymalne rozwiązanie problemu rzadkości, przewidywać ruchy przeciwników i maksymalizować zyski. Uzyskali odpowiedz na pytania:
Jak racjonalnie podejmować decyzje?
Czy działanie logiczne jest zawsze ekonomiczne?
To były świetne warsztaty łączące matematykę i ekonomię w praktyce. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.