Nie od dziś wiadomo, że aktywne metody nauczania są najlepsze. W V LO bardzo aktywnie uczymy historii łącząc ją np z wychowaniem fizycznym 😀
8 listopada grupa młodzieży z V LO pod opieką nauczyciela historii Piotra Targońskiego i nauczyciela wf Zbigniewa Stefaniuka wybrała się na 15 km kolejowo-pieszy rajd po Warmii. Wycieczkę rozpoczęliśmy na przystanku PKP Bukwałd, gdzie dotarliśmy pociągiem.
Pierwszym obiektem na trasie było pruskie grodzisko w Barkwedzie malowniczo położone w zakolu Łyny. Tuż obok znajduje się miejsce krwawej bitwy z 1807 roku, stoczonej przez wojska Napoleona o zdobycie przeprawy przez Łynę. Z Barkwedy skierowaliśmy się do Kajn, gdzie znajduje się niezwykłe urządzenie techniczne – taran wodny, który od 1897 roku nieprzerwanie zaopatruje wieś w wodę. Ten prosty ale jakże efektywny wynalazek czerpiący energię bezpośrednio z płynącej wody, to owoc myśli Josepha Michela Montgolfiera, jednego ze słynnych braci konstruktorów balonu na ogrzane powietrze. Warto dodać, że jest to jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych w Europie.
W Kajnach przekroczyliśmy Łynę, by po krótkiej wędrówce wkroczyć na oznaczony czerwonymi znakami szlak turystyczny im. Mikołaja Kopernika, będący najdłuższym szlakiem nizinnym w Polsce. Czerwone znaki doprowadziły nas do elektrowni wodnej z lat 30 w., która ma bardzo ciekawą historię, ponieważ gdy w styczniu 1945 roku wkroczyli tu żołnierze Armii Czerwonej z rozkazem zdemontowania wszystkich urządzeń traktując je jako zdobycz wojenną, wieś bardzo hojnie solidarnie złożyła się aby odwieść „wyzwolicieli” od rabunku. Za odstąpienie od wywozu urządzeń przekazano im między innymi dwudziestolitrowy kanister bimbru.
Za elektrownią porzuciliśmy szlak czerwony i dalej poszliśmy szlakiem zielonym, który doprowadził nas do Brąswałdu. W tej wsi znajduje się kilka niezwykle ciekawych obiektów: kapliczka z XVII wieku, jedna z najstarszych na Warmii, pomnik poległych parafian w I wojnie światowej i wreszcie neogotycki kościół, w którego wnętrzach, staraniem księdza Walentego Barczewskiego na początku XX w. powstały niezwykłe malowidła. Ich wyjątkowość polega na tym, że w scenach biblijnych i żywotach świętych pokazano historię Polski, Warmii, znane sanktuaria i budowle (Wawel, wzgórze Fromborskie, Częstochowa itp.) czy osoby zasłużone dla obrony polskości. W ten sposób pomysłowość księdza pozwoliła zmylić władze pruskie i edukować okoliczną ludność. Brąswałd to również miejsce urodzin Marii Zientary-Malewskiej, pisarki i poetki, wybitnej nauczycielki i działaczki, jednej z najwybitniejszych warmińskich postaci XX wieku. Jej pomnik wzniesiono przed domem, w którym 4 września 1894 r. przyszła na świat.
Z Brąswałdu skierowaliśmy się w stronę Redykajn, gdzie po przejściu w sumie 15 kilometrów, zakończyliśmy naszą wycieczkę. Zmęczeni i zadowoleni dotarliśmy do domu. Ta lekcja historii została z pewnością zapamiętana 😁 Dziękujemy panu Piotrowi Targońskiego za super metody nauczania 💪😀