"Głosuję - decyduję. Twój głos ma wpływ na przyszłość UE" - debata oksfordzka na temat Unii Europejskiej

1 maja 2024 roku minie 20-ta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W szkole imienia Wspólnej Europy taka rocznica nie może przejść bez echa. Postanowiliśmy podejść do tematu nietypowo i już teraz porozmawiać o Unii z młodymi ludźmi, dla których jest  rzeczywistością zastaną i nie pamiętają czasów sprzed członkowstwa.

5 marca odbyła się w naszej szkole debata oksfordzka „Głosuję – decyduję. Czy mój głos ma wpływ na UE”? W bitwie na argumenty zmierzyli się uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie i drużyna z Zespołu Szkół im. Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku. Organizatorem wydarzenia były Europe Direct Warmia i Mazury oraz Europe Direct Olsztyn. Specyfika debaty oksfordzkiej zakłada, że jedna drużyna będzie głosem propozycji, (popierającym tezę), druga opozycji. Nasza drużyna zaczęła nieco pechowo, bo wylosowała głos opozycji, który miał podważyć tezę. W szkole imienia Wspólnej Europy, eurosceptycyzm może być pewnym wyzwaniem, ale ekipa powściągnęła pierwsze rozczarowanie i przystąpiła do tematu zadaniowo.

Wystąpienia oceniało jury w składzie: Urszula Gacek – była senator, poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawicielka RP przy Radzie Europy i konsul generalny RP w Nowym Jorku, międzynarodowa obserwatorka wyborów; Sylwia Rębiszewska-Piątek – wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialna za edukację, sport, politykę zdrowotną i społeczną oraz organizacje pozarządowe;  Piotr Maciej Kaczyński – publicysta i szkoleniowiec z zakresu integracji europejskiej, akredytowany wykładowca Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej w Mastricht.

Jury doceniło siłę naszych argumentów i mentalne przygotowanie. Jak zawsze w wystąpieniach publicznych kluczowe okazały się nie tylko merytoryczne argumenty, ale przede wszystkim aktywne słuchanie wystąpień adwersarzy i umiejętność opanowania stresu. Zwyciężyliśmy! Choć ze świadomością, że mamy nad czym pracować.

Szczególne podziękowania należą się pani Magdalenie Marii Bukowieckiej, która z ramienia Europe Direct Warmia i Mazury była nie tylko organizatorką debaty, ale też jako marszałek sprawnie ją przeprowadziła i zachwyciła zebranych talentem wokalnym, wykonując utwory europejskich artystek: Mirelle Mathieu i Adele.

Obok Marszałka kluczową rolę w debacie oksfordzkiej odgrywa Sekretarz, w tej roli doskonale sprawdziła  się Anna Naumczyk-Szałaj z Europe Direct Olsztyn.

Debaty wysłuchała społeczność V LO oraz przybyli goście, wśród nich m.in. Warmińsko-Mazurska Kurator Oświaty Jolanta Skrzypczyńska, burmistrz Olsztynka Robert Waraksa, dyrektor Przychodni Specjalistycznej w Olsztynie Beata Deka, Marek Obrębski – dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Olga Gierulska z Centrum Dokumentacji Europejskiej UWM, Anna Gawlicka z głównego punktu informacyjnego Funduszy Europejskich w Olsztynie.

Przed zwycięską drużyną V LO kolejne wyzwania – 12 kwietnia jedzie do Centrum Multimedialnego Europa Experience w Warszawie. Tam zmierzy się z innymi drużynami z sieci EUROPE DIRECT z województw łódzkiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Niech moc będzie z wami!
Zapraszamy do obejrzenia relacji: https://m.youtube.com/watch?v=F8feqCgf8ZI&feature=youtu.be
Zdjęcia i film: Radosław Batożyński